Results February 2016

February 28th, 2016 | News

Monday February 1st
Corn Uí Fhriúnnaigh (16.5 A F)
St. Brendans 3-6 IS Killorglin 3-3

Tuesday 2nd February
Corn Risteard Uí Mhathúna (18.5 C H) S/F
Coachford Col 2-14 Salesian Col Pallaskenry 1-06

16.5 C F
St Joseph’s Spanish Point 6-12 St Caimins Shannon 2-01

15 D H
St Pats Shannon 11-04 Ennis CC 2-06

Wednesday 3rd February
16.5 A Football – Frewen Cup
DLS Macroom 1-17 Tralee CBS 0-16

16.5 D F
Scoil Ruain Killenaule 2-14 St Joseph’s Borrisoleigh 2-03

16.5 E F
St Ailbies Tipp 2-15 Col Mhuire Thurles 0-07

15 B H
Ham HS Bandon 5-10 Col Chriost Ri 0-07

15 C H
Ballincollig CC 4-10 Carrigaline CC 2-06

Thursday 4th February
15 B H
Rochestown Col 7-18 Col Na Troicaire Rathkeale 1-3

15 D H
St Josephs Borrisoleigh 6-6 Col Chraoibhin Fermoy 1-8

Friday 5th February
16.5 B F
St Pats Castleisland W/o St Michael Listowel Scr.

Saturday 6th February
Corn Uí Mhuirí (18.5 A Football) Semi-Finals
St Brendans 2-14 St Flannans 0-5 – Match Report
HS Clonmel 1-10 St Francis College Rochestown 0-7 – Match Report

Corn Sheáin Uí Mhurchú (18.5 C F) S/F
Castleisland CC V Pres Milltown in Caherslee

Corn Sheáin Uí Mhaolomhnaigh (18.5 D F) final
Beara CS 1-9 SMI NCW 1-5

Corn Thomáis Mhic Choilm (18.5 B H) S/Fs
Abbey CBS 2-11 Glanmire CC 0-14 AET

Corn Risteard Uí Mhathúna (18.5 C H) S/F
SMGS Blarney 3-11 Carrick on Suir CBS 1-14 AET

Friday 12th February
Corn Uí Fhriúnnaigh (16.5 A F) S/F
St Flannans 1-14 DLS Macroom 1-13 – Match Report

Saturday 13th February
Corn Sheáin Uí Mhurchú (18.5 C F) S/F’s
Pres Milltown 3-6 Castleisland CC 0-9
Mitchelstown CBS 0-13 MICC Lisdoonvarna 2-5 – Match Report

Thursday 18th February
Corn Thomáis Mhic Choilm (18.5 B H) S/Final
Mitchelstown CBS 1-12 Chroist Ri 0-14 – Match Report

Saturday 20th February
Dr. Harty Cup Final
Ard Scoil Ris 0-11 Our Ladys Templemore 0-8 – Match Report

Monday 22nd February
Corn Uí Fhriúnnaigh (16.5 A F) S/Final
Chriost Ri 3-9 St Brendans 0-7

Corn Chaoimhín Uí Mhearáin (15 D Hurling)
SMI NCW 8-13 Waterpark Col 3-07

Tuesday February 23rd
Corn Roibeard Uí Bhuachalla (16.5 C F) South
Kinsale CS 2-8 DLS Waterford 1-2

Corn Shéamais Mhic Ghabhann (15 C H)
St Declans Kilmacthomas 4-16 Hazelwood Col 3-7

Wednesday 24th February
Corn Liam Uí hUiginn (16.5 B F)
PS SL Rathmore 3-8 St Fachtnas Skib 2-9

Corn Aodh Uí Dhudha (15 A Hurling)
Midleton CBS 3-16 Our Ladys Templemore 2-11
Thurles CBS 0-18 Nenagh CBS 3-8

Corn Réamainn Uí hÓgáin (15 B H)
SNTN Doon 6-19 St Caimins 0-7
Kinsale CS 6-19 Roscrea CS 3-5

Corn Chaoimhín Uí Mhearáin (15 D H)
St Clements 14-13 St Pats Shannon 4-3

Thursday 25th February
Corn Thomáis Mhic Choilm (18.5 B Hurling) final
Abbey CBS 3-15 Mitchelstown CBS 0-11 – Match Report / Photos

Corn Liam Uí hUiginn (16.5 B F)
Glanmire CC 4-9 Clonakilty CC 3-5

Corn Roibeard Uí Bhuachalla (16.5 C F) South
Gaelcolaiste Kerry 4-12 Bantry CC 1-16

Corn Shéamais Mhic Ghabhann (15 C H)
St Colmans Midleton 3-12 Coachford Col 2-9 AET

Friday 26th February
Corn Roibeard Uí Bhuachalla (16.5 C F) North
Cashel CS 5-7 Kilrush CC 2-5

Corn Roibeard Uí Bhuachalla (16.5 C F) South
PS IS Kenmare 7-13 Pres Milltown 2-7

Corn Réamainn Uí hÓgáin (15 B H)
St Joseph’s Tulla 4-17 Gaelcolaiste Mhuire AG 1-8

Corn Shéamais Mhic Ghabhann (15 C H)
Ard Scoil Na Mara Tramore 3-14 Rockwell Col 3-2

Corn Chaoimhín Uí Mhearáin (15 D H)
Pres Ballingarry 6-7 North Mon Sec Sch 1-1

Saturday 27th February
Corn Uí Mhuirí (18.5 A F) final
St Brendans Killarney 5-21 HS Clonmel 0-7 – Match Report / Photos

Monday February 29th
Corn Réamainn Uí hÓgáin (15 B H)
Col Ioseaf Kilmallock 1-07 St Augustines 0-06

Corn Shéamais Mhic Ghabhann (15 C H)
Castletroy CC 4-09 Col Na Phiarsaigh Glanmire 2-07