2012 / 2013 Results

Back to Munster GAA Post Primary Schools Archive Results Home


Munster GAA Post-Primary Schools Results from 2012/2013 season

Wednesday May 22nd 2013

Frewen Cup U/16 ½ A Football Final

PS. Chorca Dhuibhne 0-10 Clonmel CBS 2-2

Tuesday 30th.April 2013

Corn na gColaistí Final: Under 16 1/2 B Football
St Fachtna’s 2-10 Inbhear Sceine 1-9 ,@ Bantry 1.30pm

Wednesday 1st May 2013

Corn na Carraige Final (Under 16 1/2 C Football)

Miltown 2-14 Thurles CBS 2-12

Wednesday 24th April 2013

Corn Solo Final: Under 15 C Hurling – Castletroy 1-9 Blarney 1-6

Corn na Carraige Semi-final: Under 16 1/2 C Football – Miltown 4-15 Rosscarbery 0-4

Tuesday 16/4/13

Vocational Schools JBF Final

Col. Ghobnatan V Col. Treasa Rathmore 12 30

Vocational Schools 1stYAF

Boherbue Comp. V Col. Pobail Bheanntrai Macroom 11am.

Col. Ide agus Iosaif(Abbeyfeale) v Des. Col. Templeglantine 12 30.

Wednesday 17/4/13

Vocational Schools 1stYBH

Nenagh Col. V Col. Na Trocaire Mungret 12 30.

Vocational Schools JBF

Col. Ide agus Iosaif v Com. Col. Knocklong 12 30

Thursday 18/4/13

Corn na gColáistí U/16 ½ B Football Semi-Final

St Fachtna’s 1-7 Abbey 0-9

Corn na gColáistí U/16 ½ B Football Final fixed for Tuesday April 30th – St Fachtna’s v Pobalscoil Inbhear Scéine

 

Wednesday 10/4/13

Corn Solo U/15 CH

Blarney 1-12 Kilmacthomas 0-10

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Pres. Milltown 4-10 PS. Sliabh Luachra 0-7

Tipperary Thurles CBS v Hospital C.S. 1.30.p.m.

Friday 12/4/13

Corn na Carraige U/16 ½ C.F,

Rosscarbery 0-13 DLS Waterford 1-8

Corn Solo U/15 C.H.

Ballybricken Castletroy College v Kilmallock 1.00.p.m.

 

Vocational Schools J.C.F. Munster Final:

St. Michaels Col.(Kilmihill) 4-11 Mc Egan Col. 2-9

Vocational Schools J.B.F.

Col. Ghobnatan 3-15 Kinsale C.S. 1-7

Vocational Schools 1stYBF

Col. Na Trocaire 4-12 C.D.I.(Cahir) 1-7.

Desmond Col. 4-15 Castleisland C.C. 1-8.

Scoil Ruain 1-12 St. Brogans Col. 1-5.

Vocational Schools 1stYAF

Col. Treasa 3-15 M.I.C.C. 3-5.

Vocational Schools 1stYAH

Causeway Comp. 4-11 Clonakilty CC 2-6.

Coachford Col. 1-4 Roscrea CC 2-5

 

 

 

Saturday April 6th

Masita GAA All-Ireland Colleges Senior ‘A’ Hurling Final

Dungarvan Colleges 1-12 Kilkenny CBS 1-7

Masita GAA All-Ireland Post Primary Schools Senior Football ‘B’ Final

St Attracta’s Tubbercurry 4-11 Our Lady’s Templemore 1-7

Tuesday 26/3/13

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Knocknagree PS. Inbhear Scéine v Patrician Ac. Mallow 1.30.p.m.

9/4/13

Corn Solo U/15 C.H.

Ballybricken Kilmallock v Castletroy C.C. 1.30.p.m.

 

Tuesday 19/3/13

Vocational Schools U16BF

Col. Ghobnatan v Davis Col.in Baile Bhuirne 11 30.

Wednesday 20/3/13

Frewen Cup U/16 ½ A Football Final

Match off – PS. Chorca Dhuibhne v Clonmel CBS

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Thurles CBS 3-7 Pallaskenry 2-5

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H. Final

Abbey CBS Tipperary 1-16 Glanmire C.C. 2-12 (AET)

Corn Solo U/15 C.H.

Blarney 7-10 St. Paul’s C.C. Waterford 4-8

Thursday 21/3/13

White Cup U/15 A.Hurling Final

Midleton CBS 3-14 St. Flannan’s Ennis 1-8

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Gurteen Ennistymon CBS v Hospital C.S. 1.15.p.m.

Vocational Schools JBH Munster Final

Comeragh College, Carrick on Suir 2-8 Davis College, Mallow 0-4

Friday 22/3/13

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Match off – Rathcormac Abbey CBS Tipperary v DLS Skibbereen

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Match off – PS. Sliabh Luachra v Pres Milltown/ Carrignavar

 

Monday 11/3/13

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Kerins O Rahilly/ Tralee Tarbert C.C. 3-8 PS Inbhear Scéine 4-10

Patrician Ac.Mallow 1-8 Castletroy C.C. 1-6

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Blarney 0-7 Rosscarbery 0-8

Castleisland 1-10 Carrignavar 3-12

Pallaskenry 4-7 Lisdoonvarna 2-13 (AET)

Wednesday 13/3/13

White Cup U/15 A.H. Semi-Final

Midleton CBS 2-15 DLS Waterford 1-10

Frewen Cup U/16 ½ A.F. Semi-Final

PS. Chorca Dhuibhne 0-10 Killorglin I.S. 0-9

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H.

St. Michael’s Blackrock Glanmire C.C. 0-23 CSN Bishopstown 3-7

Abbey CBS Tipperary 2-12 Col. Choilm Ballincollig 3-5

Corn Solo U/15 C.H.

Kilmacthomas 4-16 St. Augustine’s Col. 4-5

Castletroy C.C. 1-8 Scarriff C.C. 1-4

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Hospital C.S. 2-14 Killaloe 2-6

Vocational Schools JAF Munster Final

Coachford Col. 3-11 Clonakilty CC 2-6

Vocational Schools 1st year B hurling

Scoil Ruain 5-8 Col. An Chraoibhin 2-3

Thursday 14/3./13

White Cup U/15 A.H. Semi-Final

St. Flannan’s Ennis 2-7 Ardscoil Rís Limerick 0-8

Corn Solo U/15 C.H.

St. Joseph’s Kilmallock 3-9 Pres Ballingarry 0-3

Youghal St. Paul’s C.C. 4-7 Carrignavar 2-9

Friday 15/3/13

Frewen Cup U/16 ½ A.F. Semi-Final

Clonmel CBS 1-17 v Col. Chríost Rí Cork 0-7

Corn na Carraige U16 ½ C.F. Replay

Pallaskenry 4-9 Lisdoonvarna 3-8

Tuesday 5/3/13

White Cup. u/15 A Hurling

DLS Waterford 2-23 St. Colman’s, Fermoy 1-5

Corn an Phiarsaig. u/15 B Hurling

Col Choilm 7-16 Col. Chríost Rí 0-3

Abbey CBS, Tipperary 1-15 Dungarvan CBS 0-10

Corn Solo. U/15 C Hurling

Scariff. CC 4-15 Pallaskenry 0-5

Castletroy 2-13 St. Clemens 2-3

Corn na Carraige. U/16 1/2 C Football

Carraignavar 5-15 Douglas CS 6-6

Rosscarbery 7-9 St. Paul’s 1-8

Hospital 6-13 SMI Newcastlewest 1-4

Wednesday 6/3/13

Corn Mhic Ruairí Senior C.H. Final

St. Mary’s Newport 1-14 Carrignavar 2-10

White Cup U/15 A.H.

Ardscoil Rís Limerick 1-7 Our Lady’s Templemore 0-9

Frewen Cup U/16 ½ A.F.

Col. Chríost Rí Cork 1-15 Midleton CBS 3-4

Killorglin I.S. 2-15 West Clare Schools 3-8

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H.

CSN Bishopstown 5-11 St.Joseph’s Tulla 3-15 AET

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Skibbereen 2-10 Glanmire C.C. 2-6

Corn Solo U/15 C.H.

Kilmacthomas 3-8 Bandon H.S. 2-8

St.Paul’s C.C. Lisduggan 6-10 Mount Sion Waterford 2-6

Kilmallock 3-8 Col.an Rísigh Ennis 2-8

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Ennistymon CBS 3-11 St. Michael’s Listowel 4-6

DLS Waterford 2-11 St. Augustine’s Dungarvan 1-7

Thursday 7/3/13

Frewen Cup U/16 ½ A Football

Clonmel CBS 2-13 Col. na Sceilge Cahirciveen 1-3

Senior B. All-Ireland Football Qualifier

Our Lady’s Templemore 1-11 Baile Mhúirne 2-7

White Cup U/15 A Hurling

St. Flannan’s Coll. Ennis 4-13 St. Caimin’s C.S. Shannon 4-8

Friday 8/3/13

Frewen Cup U/16 ½ A.F.

P.S. Chorca Dhuibhne 2-24 North Clare Schools 1-8

Corn Solo U/15 C.H.

Ballingarry 4-15 Hazelwood Coll. 1-11

Vocational Schools SAF Munster Final

Clonakilty CC 0-12 Coachford Col. 0-5

Vocational Schools JBF

Kinsale CC 2-15 Col. Pobail Bheanntrai 3-9 (AET)

Vocational Schools JBH

Com. Col. (C. On Suir) 5-9 Scoil Ruain (Killenaule) 2-11

Saturday 2/3/13

Corn Ui Mhuiri Senior A.F Final

PS Chorca Dhuibhne 1-15 St. Brendans College Killarney 1-8

 

Sunday 24/2/13

Dr. Harty Cup Final

Dungarvan Colleges 2-21 Our Lady’s Templemore 1-11

Tuesday 26/2/13

White Cup U/15 A.H.

St. Flannans 4-12 Blackwater Community School Lismore 4-10

Boherlahan Our Lady’s Templemore 3-9 Clonmel CBS 0-6

Corn na gColáistí U/16/1/2 B.F.

Dingle 5-7 Hamilton High School Bandon 3-12

Glanmire C.C. 5-20 Borrisoleigh 2-2

Abbey CBS Tipperary 5-12 Col. Choilm Ballincollig 4-7

Wednesday 27/2/13

White Cup U/15 A.H.

Midleton CBS 8-18 Charleville CBS 2-5

Frewen Cup U/16 ½ A.F.

Killorglin I.S. 3-12 Tralee CBS 1-7 (AET)

 

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H.

Glanmire C.C. 4-13 Rochestown 3-7

All-Ireland Qualifier Senior B.H.

Dungarvan CBS 8-23 Col. Dhún Iascaigh 2-10

Corn Solo U/15 C.H.

Bandon H.S. 2-16 Mercy Mounthawk Tralee 1-2

St. Paul’s C.C. 5-14 Mount Sion Waterford 8-5 (AET)

St. Augustines 6-9 Carrigaline 1-4

Blarney 0-12 Mitchelstown CBS 2-3

Hazelwood Coll. 4-14 Cashel C.S. 2-10

Ballingarry 0-12 Doon CBS 1-8

Corn na Carraige U/16/ ½ C.F.

DLS Grounds DLS Waterford v St. Augustines Dungarvan 1.30.p.m.

Portlaw Carrick CBS 5-7 Kilmacthomas 3-9

Milltown Kilkee C.S. 1-3 Ennistymon CBS 1-16

Blarney 1-15 Tramore 0-3

Rathmore 2-11 Mitchelstown CBS 2-4

Listowel 6-9 Cashel 1-11

Vocational Schools SCF Munster Final

St. Michael’s Col.(Kilmihill) 2-13 Mc Egan Col.(Macroom) 2-6

Thursday 28/2/13

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Thurles CBS 7-18 Hazelwood Coll. 2-3

Tipperary Post Primary Competitions

Fitzgerald Cup U/17 S.H.

Nenagh CBS 2-7 Thurles CBS 0-10

Clonmel CBS 3-12 Borrisoleigh 3-3

Fitzgerald Shield U/17 B.H.

Thurles CBS B 3-13 Carrick-on-Suir CBS 1-1

Cistercian Coll. Roscrea 5-11 Nenagh Voc. 3-8

Friday 1/3/13

All-Ireland Qualifier Senior C.F. Qualifer

St. Augustines 4-7 St. Michael’s Col.(Kilmihill) 0-5

Vocational Schools JBF

Col. Treasa(Kanturk) v Millstreet CS in Millstreet 12 30

 

Wednesday 6/3/13

Munster Vocational Schools Senior A Hurling Final

Borrisokane CC v Roscrea CC at 1:30pm in Dolla

 

Friday 8/3/13

Vocational Schools SAF Munster Final

Clonakilty CC v Coachford CC in Cloughduv at 7pm

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Lisdoonvarna 5-8 Rice College 1-10

Sunday 17/2/13

Corn Ui Mhuiri Senior A.F Semi-Final

PS Chorca Dhuibhne. 0-13 DLS Macroom 1-8

Monday 18/2/13

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Dromcoliher CSN Bishopstown 3-8 Tarbert C.C. 5-11

Tuesday 19/2/13

White Cup U/15 A.H.

DLS Waterford 5-7 Thurles CBS 0-12

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H.

St. Vincent’s Cork North Monastery 1-3 Rochestown Coll. 4-21

Corn Solo U/15 C.H.

Kilmallock 3-18 St. Munchin’s Limerick 1-1

Wednesday 20/2/13

Frewen Cup U/16 ½ A.F.

West Clare Colleges 4-9 Waterford Colleges 1-8

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Col. Choilm Ballincollig 5-12 Mounthawk Tralee 1-2

Patrician Ac. Mallow 8-14 St. Caimin’s C.S. Shannon 1-2

Corn Mhie Ruairí Senior C.H.

Carrignavar 1-12 Scariff C.C. 2-8

Corn Solo U/15 C.H.

Kilmacthomas 6-4 Patrician Ac. Mallow 0-12

Blarney 8-9 Tralee CBS 1-2

St. Augustines 3-15 PS na Tríonóide Youghal 3-12

Castletroy C.C. 1-7 Hospital C.S. 0-7

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Thurles CBS 2-13 Ballybunion 2-6

Pres. Milltown 1-9 PS. na Tríonóide Youghal 1-6

Killaloe 2-10 St. Munchin’s Limerick 1-2

Thursday 21/2/13

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H.

Nemo Rangers Pitch Gaelcholáiste Mhuire 1-6 Col. Choilm Ballincollig 4-11

Corn Solo U/15 C.H.

Scariff C.C. w/o Newport scr.

Friday 22/2/13

Frewen Cup U/16 ½ A.F.

Clonmel CBS 1-11 Rochestown College 0-6

PS Chorca Dhuibhne 1-12 St. Flannan’s Ennis 1-3

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Blarney 1-15 Tramore CBS 0-3

Mallow PS Sliabh Luachra 2-11 Mitchelstown 2-4

Kildimo Cashel C.S. 1-11 St.Michael’s Listowel 6-9

Hazelwood Coll. w/o SCNP Shannon scr.

Vocational Schools SAH Munster Semi Final

Borrisokane CC 2-11 Causeway Comp. 1-13

Vocational Schools SCF Cork Final

Mc Egan Col(Macroom) 2-14 Scoil Mhuire (Beal Atha an Ghaorthaidh) 1-9

Vocational Schools SCF

St. Michaels Col. Kilmihill 3-8 Nenagh Col. 3-5

 

Wednesday 13/02/13

Corn an Runai Senior C.F.Final.

St.Augustine’s Dungarvan 2-14 St.Michael’s Listowel 1-5

Munster Vocational Schools Senior A Hurling Semi-Final Result

Roscrea CC 3-14 Nenagh CC 2-14

Saturday 16/02/13

Corn Phadraig Senior B H.Final

Dungarvan CBS 1-22 St.Joseph’s Tulla 1-15 AET

Corn an Uachtaráin Senior B Football Final

Our Lady’s Templemore 2-16 Abbey CBS Tipperary 1-9

 

Tuesday 5/2/13

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Killeagh DLS Waterford v Ballincollig C.S. 12.30.p.m.

Wednesday 6/2/13

Corn na gColáistí U/16 ½ B.F.

Ballincollig Skibbereen v St. Colman’s Fermoy 1.30.p.m.

Corn Solo U/15 C.H.

Clareboy St. Paul’s C.C. v Mount Sion Waterford 1.30.p.m.

Corn na Carraige U/16 ½ C.F.

Pallaskenry 3-6 Spanish Point 0-4

Friday 8/2/13

Munster Vocational SBF Final

Col. Ghobnatan Baile Bhuirne 1-10 Col Ide agus Iosef(Abbeyfeale) 1-7

Saturday 9/2/13

Dr. Harty Cup Senior A. H. Replay

Our Lady’s Templemore 1-13 Ardscoil Rís Limerick 0-14

Corn Phádraig Senior B.H. Semi-final

Dungarvan CBS 1-22 Rochestown College 3-7

Munster Vocational Schools Senior B Hurling Final

Col. Dun Iascaigh(Cahir) 2-11 St. Aidans CC (Dublin Hill) 2-8

Sunday 10/2/13

Corn Uí Mhuirí Senior A.F Semi-final

St. Brendan’s Coll. Killarney 0-15 Col. Chríost Rí Cork 2-7

Tuesday 29/01/13

White Cup U/15 A.H.

Thurles CBS 1-9 DLS Waterford 2-6

Wednesday 30/01/13

Corn Mhic Ruairí Senior C.H.

Newport 1-11 Tramore CBS 0-9

Thursday 31/01/13

White Cup U/15 A.H.

Ard Scoil Rís Limerick 3-16 Nenagh CBS 1-0

Corn na.gColáistí U/16 ½ B.F.

Abbey CBS Tipperary 4-9 DLS Macroom 0-7

Corn Solo U15 C H

Carrigaline 2-4 Tramore CBS 2-3

Friday 1/02/13

Corn an Phiarsaigh U/15 B.H.

Cashel Abbey CBS Tipperary v Borrisoleigh 11:30am (note change of time)

Saturday 2/02/13

Dr. Harty Cup Senior A.H. Semi-final

Dungarvan Colleges 1-12 Thurles CBS 0-12

Corn Phádraig Senior B.H. Semi-final

St. Joseph’s Tulla 4-9 PS. na Tráonóide Youghal 1-12

Sunday 3/02/13

Dr. Harty Cup Senior A.H. Semi-final

Our Lady’s Templemore 0-14 Ardscoil Ris 1-11

Vocational Schools Results – w/e February 1st

SAF

Clonakilty CC 0-12 Boherbue Comp. 1-6

Coachford Col. 0-15 Col. Treasa 0-3

SBF Cork Final – Col. Ghobnatan 2-11 Col. Pobail Bheanntrai 1-3.

SBF Munster Semi Final: Col. Ide agus Iosaif(Abbeyfeale) 2-8 Col. Dun Iascaigh(Cahir) 0-8

Dr. Harty Cup Senior A Hurling Semi-Finals

Dungarvan Colleges v Thurles CBS on Saturday February 2nd at 2:30pm in Fermoy

Our Lady’s Templemore v Ardscoil Ris on Sunday February 3rd at 2:30pm in MacDonagh Park Nenagh.

Dr. Harty Cup Senior A Hurling Quarter-Finals

1. Dungarvan Colleges 0-14 Blackwater C.S. Lismore 0-10 – Match Report

2. Thurles CBS 2-23 Castletroy College Limerick 2-12 – Match Report

3. Our Lady’s Templemore 2-5 Midleton CBS 0-10 – Match Report

4. Ardscoil Rís Limerick 0-14 Doon CBS 1-6 – Match Report

Corn Uí Mhuirí Senior A Football Quarter-Finals

1. Col. Chríost Rí Cork 0-7 West Limerick 0-3 – Match Report

2. St. Brendan’s Coll. Killarney 0-9 St.Flannan’s Coll. Ennis 0-5 – Match Report

3. DLS Macroom 1-8 St. Fachtna’s Skibbereen 1-7 – Match Report

4. P.S. Chorca Dhuibhne 1-4 Rochestown Coll. Cork 0-6

Semi-Finals – 1 v 2, 3 v 4

Corn Phádraig Senior B Hurling Quarter-Finals

1. Dungarvan CBS 4-10 Col. an Rísigh Ennis 0-5

2. Rochestown Col. Cork 2-8 Colaiste Iosaef Kilmallock 1-5

3. St. Joseph’s Tulla 4-8 St. Joseph’s Borrisoleigh 0-10

4. P.S. na Tríonóide Youghal 0-11 Patrician Ac. Mallow 1-6

Semi-Finals

Rochestown Col. Cork v Dungarvan CBS

Match off – St. Joseph’s Tulla v P.S. na Tríonóide Youghal

Corn an Uachtaráin – SF B Semi-Finals

Abbey CBS 1-8 Hamilton HS Bandon 1-7

Our Ladys Templemore 3-6 Patrician Academy Mallow 1-7

Corn Mhic Ruairí Senior C.H. Semi-Finals

Newport v Tramore at 1:30pm on January 30th in Bansha

Carrignavar v Scariff CC at 1:30pm on February 6th – venue TBC

Corn an Rúnaí Senior C.F. Semi-Finals

Carrigaline CS v St. Augustines Dungarvan in Park Pitch Dungarvan at 1:30pm on Friday January 25th

St. Michaels Listowel 1-7 St. Josephs Kilmallock 0-9

Corn Carraige

Carrick on Suir CBS 1-13 Glanmire 2-5

Ballybunion 1-11 Kilrush 1-4

Dungarvan CBS w/o Rosscarbery scr.

Vocational Schools Results – w/e January 25th

JAH Munster Final Causeway Comp. 4-12 Coachford Col 1-9.

SBH Munster Semi Final St. Aidans C.C. 1-7 Boherbue Comp. 0-4.

SBF

Col. Ghobnatan 2-11 Kinsale C.S. 0-8.

Col. Chiarain(Croom) 1-1 C.D.I. Cahir 2-9

SCF Nenagh C.C. 4-14 Col. Mhuire(Thurles) 2-7.

JBH Com. Col.(C. on Suir) 2-18 Nenagh C.C . 0-6.

JCF St. Michaels Col.(Kilmihill) 5-7 St. John Bosco C.C.(Kildysart) 1-6

 

Vocational Schools Results – w/e January 18th

S.A.H. Nenagh Col. 3-13 Kinsale C.S.0-17

J.A.H. Causeway Comp. 1-17 Roscrea C.C. 2-8

J.B.F.

Col. Treasa(Kanturk) 6-17 St. Colmans(Midleton) 0-8

Davis Col. (Mallow) 2-7 Scoil Mhuire (Buttevant) 1-2

Col. Pobail Bheantrai 5-11 St. Brogans Col. 2-4

Millstreet C.S. 6-10 Beara C.S. 1-3

Col. Mhuire (Askeaton) 4-18 Killarney C.C. 6-10

G.C. Tralee 2-9 Des. Col. (N.C.W.) 0-8

Col. Ide agus Iosaif(Abbeyfeale) 1-13 C.D.I. (Cahir) 3-5

S.C.F. Col. Chluainmeala 2-5 Col. Mhuire(Thurles) 6-8

J.A.F. Boherbue Comp. 1-6 Clonakilty C.C. 4-10

Week commencing December 10th 2012

Vocational Schools S.A.F.

Clonakilty C.C. 1-12 M.I.C.C.(Dunmanway) 0-5

Vocational Schools S.B.H

Scoil Ruain(Killenaule) 1-22 C.D.I.(Cahir) 3-14

St. Aidans(Dublin Hill) 6-15 Col. An Chraoibhin (Fermoy) 1-7

Boherbue Comp. 2-18 Millstreet C.S. 0-4

Vocational Schools S.B.F.

Col. Chiarain (Croom) 6-7 Castleisland C.C. 3-5

Col. Pobail Bheanntrai 3-11 Millstreet C.S. 1-8

Col.Ide agus Iosaif (Abbeyfeale) 1-9 G.C. Tralee 0-10

Vocational Schools J.A.H.

Roscrea C.C. 7-11 Col. Treasa 1-3

Vocational Schools J.B.H.

Scoil Ruain (Killenaule) 3-11 C.D.I. (Cahir) 2-10

Vocational Schools J.C.F.

St. Michaels (Kilmihill) 4-11 St.Ailbes 0-2

 

Dr, Harty Cup Senior A Hurling – 2012/2013 – Final Group Tables

Group A P W D L Pts
Ardscoil Rís (QF) 5 5 0 0 10
Chaladh an Treoigh (QF) 5 3 1 1 7
DLS, Port Láirge 5 3 0 2 6
Cluain Meala 5 1 2 2 4
Col. Cholmáin 5 1 1 3 3
Col. Chiarraí 5 0 0 5 0

 

Group B P W D L Pts
Teampall Mór (QF) 4 3 1 0 7
P.S. Blackwater (QF) 4 3 0 1 6
Col. Iar Luimní 4 1 1 2 3
Tiobraid Árann 4 1 0 3 2
Rath Loirc 4 1 0 3 2

 

Group C P W D L Pts
Durlas (QF) 4 4 0 0 8
Main. na Corann (QF) 4 3 0 1 6
Aonach 4 1 1 2 3
Dr. na Banndan 4 1 1 2 3
Col. Chríost Rí 4 0 0 4 0

 

Group D P W D L Pts
Dhún Garbháin (QF) 4 3 0 1 6
Dún Bleisce (QF) 4 3 0 1 6
Col. Fhlannáin 4 3 0 1 6
P.S. Chaimín Naofa 4 1 0 3 2
Gaelcholáiste Mhuire 4 0 0 4 0

Wednesday 5/12/12

Dr. Harty Cup Senior A Hurling

Castletroy College 2-9 DLS Waterford 1-9

Midleton CBS 0-15 Nenagh CBS 1-11

Corn Mhic Chraith U/15 C Football Final

PS Sliabh Luachra 5-15 v Hospital C.S. 1-8 – Match Report

Thursday 6/12/12

Dr. Harty Cup Senior A Hurling

Ardscoil Rís Limerick 0-7 Clonmel CBS 0-6

Friday 7/12/12

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B Hurling Final

PS na Tríonóide Youghal 3-8 Doon CBS 1-8

Vocational Schools S.A.H.

Col.Treasa 0-10 Borrisokane C.S. 1-12

Coachford Col. 0-9 Roscrea C.C. 2-17

Vocational Schools S.B.F.

Col. Mhuire(Askeaton) 0-5 C.D.I. Cahir 0-7

Vocational Schools S.C.F.

St. Michaels Col.(Kilmihill) 2-15 Ennistymon V.S. 1-9

Vocational Schools J.B.H.

Boherbue Comp. 0-12 St. Colmans(Midleton) 0-6

Davis Col.(Mallow) 4-12 Millstreet C.S. 2-9

 

Monday 3/12/12

Mc Gowan Shield Senior B.F Final

Rockwell College 3-5 Col. Dún Iascaigh 1-4

Tuesday 4/12/12

Hennessy Cup U/15 B.H. Final

Pres. Ballingarry 0-9 Thurles CBS “B” 0-2

Wednesday 28/11/12

Dr. Harty Cup Senior A Hurling

Ardscoil Rís Limerick 1-10 DLS Waterford 1-9

Castletroy College 2-11 St. Colman’s Fermoy 2-7

Our Lady’s Templemore 1-12 Abbey CBS Tipperary 0-7

Charleville CBS 3-11 West Limerick Schools 0-12

Midleton CBS 1-10 Bandon H.S. 1-7

Thurles CBS 1-11 Col. Chríost Rí Cork 0-13

Doon CBS 3-19 St. Flannan’s Ennis 0-14

St. Caimin’s C.S.Shannon 1-18 Gaelchol. Mhuire Cork 1-9

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H. Final

Pallaskenry 3-8 Blarney 0-11 – Match Report

Thursday 29/11/12

Corn na Banndan U/15 B.F.

Mercy Mounthawk Tralee 4-8 Rathmore Glanmire C.C. 3-9

Friday 30/11/12

Dr Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

Doon CBS 4-16 Charleville CBS 1-9

Vocational Schools S.B.F. Col. Ghobnatan 6-11 Davis Col. 1-8 Millstret C.S. 3-8 St. Peters(Passage) 1-9

Vocational Schools J.A.F. M.I.C.C. 1-6 Clonakilty C.C. 4-10

Vocational Schools S.A.H. Causeway Comp. 2-13 St. Brogans Col. 0-8

Vocational Schools S.B.H. Boherbue Comp. 4-7 M.I.C.C. 2-10 St. Aidans 3-12 St. Colmans(Misleton) 2-8 Com. Col.(C. On Suir) 1-12 Scoil Ruain 2-14

Vocational Schools J.C.F. St. Michaels C.C.(Kilmihill) 6-10 Col. Chluain Meala 0-9 Killorglin C.C. 3-3 St. John Bosco(Kildysart) 3-14

 

Dean Ryan Cup Final

DLS Waterford 2-15 Gaelchol. Mhuire Cork 0-10

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

Charleville CBS 1-13 Tulla 0-11

PS.na Tríonóide Youghal 1-20 Col. Chríost Rí Cork 0-12

Corn Uí Mhóráin

St. Brendan’s Killarney 5-15 Tralee CBS 1-7

Dr. Harty Cup

DLS Waterford 2-9 Clonmel CBS 0-12

Our Lady’s Templemore 1-19 Blackwater C.S. 1-18

Corn Uí Mhuirí

Killorglin I.S. 2-5 Rochestown College 4-10

Clonmel CBS 1-5 P.S. Chorca Dhuibhne 0-9

West Limerick Schools 4-13 North Clare Schools 0-4

DLS Skibbereen 1-8 St. Brendan’s Killarney 3-7

Coláiste na Sceilge 1-8 Col. Chríost Rí Cork 1-8

Corn an Uachtaráin

Abbey CBS Tipperary 1-12 Midleton CBS 2-8

Corn an Rúnaí

Carrigaline C.S. 3-9 KIilmacthomas 1-7

St. Augustine’s Dungarvan 2-11 P.S. Sliabh Luachra 2-6

Corn Mhuc Chraith

Lisdoonvarna 3-3 Hospital C.S. 5-17

PS.Sliabh Luachra 4-8 DLS Macroom 2-7

Corn na Banndan

Castletroy College 1-2 Mercy Mounthawl Tralee 4-8

Corn Iognáid Rís

Blarney 3-11 St. Augustine’s Dungarvan 1-8

Vocational Schools S.B.F.

Beara C.S. 2-6 Kinsale C.S. 3-11

Col. Pobail Bheanntrai 1-12 Schull C.C. 0-13

Vocational Schools J.A.H.

Coachford Col. 4-16 Kinsale C.S. 4-6

Vocational Schools J.B.H.

C.D.I. Cahir 2-15 Col. Na Trocaire 0-4

Desmond Col. 0-8 Scoil Ruain 2-6

Vocational Schools J.C.F.

St. John Bosco C.C.(Kildysart) 1-16 Nenagh V.S. 2-2

 

Tuesday 13/11/12

Corn an Uachtaráin Senior B.F.

Our Lady’s Templemore 4-14 CSN Bishopstown Cork 2-12

Wednesday 14/11/12

Dr. Harty Cup Senior A Hurling

Ardscoil Rís Limerick 2-15 St. Colman’s Fermoy 2-12 – Match Report

Abbey CBS 1-16 Charleville CBS 0-13

Blackwater C.S. 2-15 West Limerick Schools 0-14

Thurles CBS 3-26 Bandon H.S. 0-11

Nenagh CBS 1-19 Coláiste Chríost Rí 0-7

St. Flannan’s Ennis 1-17 St. Caimin’s C.S. Shannon 1-11

 

Corn Phádraig Senior B.H.

Meelick Hospital C.S. v Col.an Rísigh Ennis 1.30.p.m.

Kilmallock 2-9 Cashel C.S. 2-7

Dungarvan CBS 5-29 Glanmire C.C. 3-4

Tipperary St. Augustine’s Dungarvan v St. Joseph’s Tulla 12.30.p.m.

 

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

DLS Waterford 1-5 PS.Sliabh Luachra Rathmore 5-16

Ennistymon Lisdoonvarna v Spanish Point 1.30.p.m.

 

Corn na Banndan U/15 B.F.

Newcastle West Castletroy C.C. v Mercy Mounthawk Tralee 1.30.p.m.

 

Corn Mhic Ruairí Senior C.H.

Tramore CBS 2-11 Mitchelstown CBS 3-7

 

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Kilmacthomas  1-8 Doughlas C.S. 1-5

Vocational Schools S.A.H.

Kinsale 3-9 Clonakilty C.C. 0-8

Coachford 1-12 Causeway 0-14

Vocational Schools S.B.F.

Col. Pobail Bheanntrai 4-13 St Colmans (Midleton) 2-2

Vocational Schools J.C.F.

Scoil Mhuire(Beal Atha an Gh) 5-8 Rossa Col. 3-4

St Ailbes C.C 4-7 Ennistymon C.C, 4-1

Vocational Schools J.B.H.

Boherbue Comp. 4-11 Scoil Mhuire(Buttevant) 0-9

Davis Col. 3-11 St Brogans Col. 1-9

 

Thursday 15/11/12

Dr. Harty Cup Senior A Hurling

DLS Waterford 2-9 Clonmel CBS 0-10

Corn Mhic Chraith U/15. C.F.

DLS Macroom 1-8 Bandon H.S. 1-6

Hospital C.S. 7-12 St. Munchin’s Limerick 1-9

Friday 16/11/12

Corn an Uachtaráin Senior B.F.

Clondrohid Bandon H.S. 3-15 Pres. Milltown 2-3

 

Corn na Banndan U/15 B.F.

Rathmore Glanmire C.C. 5-6 Tarbert C.S. 2-10 (AET)

 

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H.

Rathkeale Pallaskenry 1-21 Hospital C.S.  2-17 (AET)

 

Corn an Rúnaí Senior C.F.

St. Michael’s Listowel 1-14 Nenagh CBS 1-11  (AET)

Kilrush C.S. v Kilmallock – note played

Monday 5/11/12

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

Cashel C.S.  2-19 Patrician Ac. Mallow 3-12

Wednesday 7/11/12

Corn Uí Mhuirí Senior A Football

Rochestown College 5-12 West Clare Schools 1-6

DLS Macroom 0-15 Killorglin I.S. 0-2

PS. Chorca Dhuibhbe 4-22 North Clare Schools 0-4

West Limerick Schools 1-9 Clonmel CBS 0-9 – Match Report

St. Brendan’s Killarney 1-15 Tralee CBS 1-5

Col. Chríost Rí Cork 2-12 St. Flannan’s Ennis 2-6

Dr. Harty Cup Senior A Hurling

Our Lady’s Templemore 1-13 Charleville CBS 0-14

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H.

Blarney 3-11 Kilmacthomas 2-7

Corn Phádraig Senior B.H.

St. Joseph’s Tulla 1-13 Patrician Ac. Mallow 0-12

Col. an Rísigh Ennis 2-13 PS. na Tríonóide 1-15

Corn Mhic Ruairí Senior C.H.

Carrignavar 1-18 Carrigaline C.S. 3-11

Scariff C.C. 2-24  Col. an Phiarsaigh Glanmire 3-7

Mitchelstown CBS v Tramore CBS – Moved to Killeagh on Wednesday November 14th at 1:30pm

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

Doon CBS 4-10 Cashel C.S. 1-10

Vocational Schools J.B.F.

J.B.F: Col. Chiarain(Croom) 4-6 Killarney C.C. 5-8

Thursday 8/11/12

Corn Uí Mhóráin          U/15 A.F.

Tralee CBS 2-14 Col. Chríost Rí Cork 0-2

Corn Mhic Ruairí Senior C.H.

St. Mary’s Newport 3-17 Tralee CBS 2-10

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

DLS Macroom 4-16 Carrigaline C.S.  2-8

Vocational Schools S.B.F.

S.B.F: Kinsale C.S. 5-11.Col. An Chraoibhin 2-1

Friday 9/11/12

Corn Uí Mhóráin U/15 A.F.

St. Brendan’s Killarney 3-11 Kiillorglin I.S.  0-2

Dr. Harty Cup Senior A.H.

Dungarvan Colleges 5-24 Gaelchol. Mhuire Cork 1-4

Vocational Schools S.C .F:

Scoil Mhuire(Beal Atha an Ghaorthaidh) 1-13 Rossa.Col. 0-6

Vocational Schools J.A.F:

Clonakilty C.C. 0-6 Coachford Col. 1-14

Vocational Schools J.B.F:

Scoil Phobail Bheanntrai 2-20 St Peters C.S.(Passage) 0-5

Vocational Schools J.C.F:

Scoil Mhuire(Thurles) 4-7 Killorglin C.C. 6-7

Vocational Schools J.B.H:

St Brogans Col. 2-18 Col. An Chraoibhin 1-1

Vocational Schools S.A.F:
M.I.C.C. 2-6 Col. Treasa 1-10. Boherbue Comp. 4-10 St. Brogans Col. 4-6.

Vocational Schools S.B.F:
Col. Mhuire(Askeaton) 4-10 Des. Col.(N.C.W.) 1-5. Col. Ghobnatan(Baile Bhuirne) 3-14 Scoil Mhuire(Buttevant) 0-12

Vocational Schools S.C.F:
Killorglin C.C. 2-4 Nenagh V.S. 5-12. Killarney C.C. 1-4 Col. Chluainmeala 6-9. Ennistymon C.C. 3-11 St Ailbes C.C. 1-7 St. Michaels C.C.(Kilmihill) 5-17 St John Bosco C.C(Kildysart) 1-2

Vocational Schools J.A.H:
Kinsale C.S. 0-6 Roscrea C.C. 4-11

Vocational Schools J.B.F:
Millstreet C.S 2-5 Col. Ghobnatan 5-17 St. Brogans Col. 1-14 Schull C.C. 1-5 Davis Col. 4-12 Col. An Chraoibhin 2-0

Friday 26/10/12

Corn Iognáid Rís U16 ½ C.H.

St. Augustine’s Dungarvan 1-18 v  Carrick on Suir 1-9

Hospital C.S. 7-13 Kilmallock 3-2

Corn an Rúnaí Senior C.F.

St. Michael’s Col. Listowel 6-9 Charleville CBS 0-6

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Bandon H.S. 3-12 Dungarvan CBS 1-3

Thursday 25/10/12

Dr. Harty Cup Senior A.H.

Castletroy C.C. 0-9 Clonmel CBS 0-9 – Match Report

Corn Phádraig Senior B.H.

Dungarvan CBS 8-19, Rochestown College 1-5

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H.

Pallaskenry 2-14 St. Mary’s Newport 1-5

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Match off – Kilmacthomas v Doughlas C.S.

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

St. Munchin’s Limerick 3-8 SMI Newcastle West 3-5

Spanish Point 3-5 Cashel C.S. 2-7

Hospital C.S. 4-12  Col. an Rísigh Ennis 2-4

Wednesday 24/10/12

Dr.Harty Cup Senior A.H .

Match off – Our Lady’s Templemore v Charleville CBS

Dean Ryan Cup U/16 ½ A Hurling Semi-Finals

Gaelchol. Mhuire Cork 0-12 Midleton CBS 1-8

DLS Waterford 4-13 Blackwater C.S. 0-11

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

PS na Tríonóide Youghal 1-18 v Killaloe 0-9

Col.Chríost Rí Cork 1-14 Rochestown College 1-10

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H.

Carrick-on-Suir CBS 5-7 Carrigaline CC 3-12

Corn an Rúnaí Senior C.F.

St. Augustine’s Dungarvan 4-11  Col. an Phiarsaigh Glanmire 3-7

Corn an Uachtaráin Senior B.F.

Midleton CBS  2-9 St. Colman’s Fermoy 1-5

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

DLS Waterford 3-9 Rosscarbry 1-10

PS Sliabh Luachra Rathmore 6-18 v Patrician Ac. Mallow 3-1

Match off – Carrigaline C.S. v DLS Macroom 1.30.p.m.

Tuesday 23/10/12

Corn Uí Mhóráin U/15 A.F.

Col.Chríost Rí Cork 5-10 North Clare Schools 2-9

Corn na Banndan U/15 B.F.

Castletroy C.C. 7-9 CSN Bishopstown 3-13

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H.

Carrick on Suir CBS 5-7 Carrigaline C.S. 3-12

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Nenagh CBS 3-17 Hazelwood Coll. 3-3

Kilrush C.S. 2-9 SMI Newcastle West 2-8

Monday 22/10/12

Corn na Banndan U/15 B.F.

Abbey CBS Tipperary 7-9 v Mercy Mounthawk Tralee 6-17 (AET)

Corn an Rúnaí Senior C.F.

St. Munchin’s Limerick 1-9 v Kilmallock 0-15

Wednesday 17/10/2012

Dr. Harty Cup Senior A.H.

Blackwater C.S. 1-13 Abbey CBS Tipperary 0-7

Thurles CBS 0-13 Midleton CBS 2-3

Doon CBS 1-21 St. Caimin’s C.S. Shannon 2-10

St. Flannan’s Ennis 0-16 Dungarvan Colleges 2-9

DLS Waterford 3-15 St. Colman’s Fermoy 0-6

Ardscoil Rís Limerick w/o Coláistí Chiarraí scr.

Hamilton High School 0-15 Nenagh CBS 2-9

Match off – Castletroy C.C. v Clonmel CBS

Corn Uí Mhóráin U/15 A.F.

Tralee CBS 2-9 v Col. Choilm Ballincollig 2-6

Killorglin I.S. 3-11 v PS. Chorca Dhuibhne  0-5

Match off – North Clare Schs. v Col. Chríost Rí

Match off – St. Flannan’s Ennis v St. Brendan’s Killarney

Corn Phádraig Senior B.H.

Kilmallock 1-11 Borrisoleigh 1-5

C.I.T. Rochestown Coll. v Glanmire C.C. 1.30.p.m.

Match off – PS na Tríonóide Youghal v Col. an Rísigh Ennis

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ C.H.

Match off – Cashel C.S. v Patrician Ac. Mallow

Corn Mhic Ruairí

Col. an Phiarsaigh 1-14 Pallaskenry 1-13

Carrignavar 3-12 Hazelwood College 1-17

Corn Iognáid Rís

Hospital C.S. 3-9 Scariff C.C. 0-7

Blarney 5-18 Mercy Mounthawk 1-2

St. Mary’s Newport 4-21 Pres Ballingarry 1-9

Kilmacthomas 2-11 Tramore CBS 0-7

Corn an Rúnaí

SMI Newcastle West 1-10 Doon CBS                     0-12

PS.Sliabh Luachra  5-16 North Mon. CBS Cork 2-3

Thursday 18/10/2012

Dr. Harty Cup Senior A.H.

Hamilton High School 0-15 Nenagh CBS 2-9

Corn an Uachtaráin Senior B.F.

Patrician Ac. Mallow 5-9 v Ennistymon CBS 3-10 (AET)

Vocational Schools S.C.F

St. Colmans(Midleton) v St. Peters(Passage) Carrigtwohill 12 30

Col. Mhuire(Buttevant) v Col. Ghobnatan Rathcoole 12 30

Friday 19/10/2012

Corn na Banndan U/15 B.F.

St. Colman’s Fermoy 3-8 v Glanmire C.C. 6-18 (AET)

Corn an Rúnaí Senior C.F.

DLS Waterford 3-5 v Carrigaline C.S. 4-16 1.30.p.m.

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Bandon H.S. 1-10 v St. Augustine’s Dungarvan 0-11

Vocational Schools S.A.F
Clonakilty C.C. 1-17 St. Brogans Col. 1-6. Coachford Col. 3-16 St Aidans C.C. 1-5

Vocational Schools S.B.F
Causeway Comp. 3-11 Com. Col. 0-8. G.C. Tralee 2-12 C.D.I. Cahir 0-6. Scoil Ruain 0-8 Col. Ide agus Iosaif 5-7. St Colmans(Midleton) 0-6 St. Peters(Passage) 2-14. Kinsale C.S. 2-13 Millstreet C.S.3-11. Schull C.C. 2-6 Beara C.S. 2-10.

Vocational Schools S.C.F
Mc Egan Col. 3-18 St Fanahans Col. 1-9. S.A.G.F. Kinsale C.S. 6-5 Beara C.S. 3-6.

Vocational Schools S.A.H

Col. Treasa 2-6 Roscrea C.C 4-12. Col Treasa 0-21 St. Brogans Col. 3-12. Clonakilty C.C 1-14 Nenagh V.S. 3-14. Borrisokane C.C. 1-17 Kinsale C.S. 2-11(A.E.T.)

Vocational Schools S.B.H

Col. Chiarain Croom 1-8 Col. Dun Iascaigh 4-14. Des. Col.(N.C.W.) 0-8 Com. Col.(C. On Suir)5-10. Davis Col.(Mallow) 0-6 Col. An Chraoibhin(Fermoy3-18 Boherbue Comp. 3-16 Col. Mhuire(Buttevant) 3-8. Millstreet C.S. 1-17 St. Colmans(Midleton) 1-10

Vocational Schools J.A.H

Clonakilty C.C. 4-9 Col. Treasa 7-12 Causeway 5-10 Clonakilty C.C. 2-10

Vocational Schools J.B.H

Col. Mhuire(Askeaton) 0-6 Com. Col. 4-12. Col. Na Trocaire(Rathkeale) 3-13 Col. Mhuire(Thurles)0-5. Des. Col.(N.C.W.) 2-17 Nenagh V.S. 3-9. Col. Chiarain(Croom) 0-6 Scoil Ruain(Killenaule) 3-9. St. Brogans 4-9 Boherbue Comp. 4-12. Col. An Chraoibhin(Fermoy) 1-7 Col. Mhuire(Buttevant) 4-7. Davis Col.Mallow) 5-9 St. Colmans(Midleton) 2-10. M.I.C.C.(Dunmanway) 3-16 St Colmans(Midleton)5-11(A.E.T.)

Vocational Schools J.B.F

Col. Mhuire(Askeaton)1-14 Gaelcholaiste(Tralee) 0-10. Scoil Ruain(Killenaule) 3-8 Col. Ide agus Iosaif(Abbeyfeale) 4-18. Castleisland C.C. 3-4 Col. Chiarain(Croom) 1-7. Killarney C.C. 0-12 Des. Col.(N.C.W.) 6-6. Beara C.S. 3-10 Millstreet C.S. 2-10. St. Brogans(Bandon) 0-7 St. Colmans(Midleton) 2-6. St Peters(Passage) 0-7 Kinsale C.S. 1-7. Col. Treasa(Kanturk0 4-10 Davis Col.(Mallow) 2-9. Col.an Chraoibhin(Fermoy) 103 Col.Mhuire(ButtevanT) 3-16.

Vocational Schools J.C.F

Newport Col. 2-1 Col. Mhuire(Thurles) 4-6

Corn Uí Mhuirí Senior A.F.

Clonmel CBS 4-14 North Clare Schools 1-5

DLS Macroom 1-10 Rochestown Coll. 1-8

Killorglin I.S. 4-8 West Clare Schools 1-10

PS. Chorca Dhuibhne 1-13 West Limerick Schools 1-9 – Round-up

Skibbereen 1-14 Tralee CBS 0-11

St. Flannan’s Ennis 2-10 Col. na Sceilge 1-6

Dean Ryan Cup U/16 ½ A.H.

DLS Waterford 3-15 Clonmel CBS 0-11

Blackwater C.S. 1-20 Thurles CBS 0-17

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

St. Joseph’s Tulla 7-15 Borrisoleigh 5-14

Charleville CBS 1-15 Dungarvan CBS 1-11

Doon CBS 5-17 Col. an Rísigh Ennis 2-10

Corn an Uachtaráin Senior B.F.

Pres. Milltown 1-8 St. Caimin’s C.S. Shannon 0-7

Bandon H.S. 4-7 Mount Hawk Tralee 1-14

St. Colman’s Fermoy 1-15 Midleton CBS 2-12 aet.

Abbey CBS Tipperary 3-10 PS. Inbhear Scéine 1-9

Our Lady’s Templemore 5-16 PS. na Tríonóide Youghal 2-5

Corn Mhic Ruairí Senior C.H.

Carrigaline C.S. 3-16 Bantry C.S. 0-7

St. Mary’s Newport 3-9 Kilmacthomas 2-11

Mitchelstown CBS 3-16 Douglas C.S. 2-5

Tramore CBS 2-12 St. Paul’s Waterford 1-5

Munster Vocational Schools Senior Hurling

Nenagh VC 3-14 Clonakilty C C 1-14

Thursday 11/10/12

Dr. Kinnane Cup /16 ½ B.H.

Castletroy Coll. 2-11 Rochestown Coll. 0-7

Corn na Banndan /15 B.F.

Tarbert C.C. 4-12 St. Caimin’s C.S. Shannon 4-5

Corn Mhic Ruairí Senior C.H.

Scariff C.C 1-23 SMI Newcastle West 1-11

Tralee CBS 1-12 Mount Sion Waterford 0-8

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Patrician Ac. Mallow 1-16 Mitchelstown CBS 3-7

SMI Newcastle West 1-26 Kilkee C.C. 2-6

St. Munchin’s Coll. 5-13 Crescent Coll. 0-8

Cashel C.S. 7-7 Hazelwood Coll. 0-8

Friday 12/10/12

Dean Ryan Cup. U/16 ½ A.H.

Gaelchol. Mhuire Cork 2-12 St. Colman’s Fermoy 0-6

Midleton CBS 0-19 St. Flannan’s Ennis 0-8

Dr. Kinnane Cup U/16 ½ B.H.

St. Anne’s Killaloe  1-13 v Our Lady’s Templemore 2-6

Col. Chríost Rí Cork 2-12 v Abbey CBS Tipperary 1-12

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Killeagh Col. an Phiarsaigh 7-8 v Dungarvan CBS 4-5

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Roscarbery 2-12 Tramore CBS 1-6

Hospital C.S. 9-7 Ballyline Ennistymon CBS 4-5

 

Tuesday 2/10/12

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

St. Mary’s Newport 3-10 Pres. Ballingarry 1-4

Wednesday 3/10/12

Dr. Harty Cup

DLS Waterford 6-21 Coláistí Chiarraí 1-6

Ardscoil Rís 2-14 Castletroy Coll. 0-8

Clonmel CBS 0-13 St. Colman’s Fermoy 0-13 – Match Report

Blackwater C.S. 3-20 Charleville CBS 0-8 – Match Report

Our Lady’s Templemore 1-18` West Limerick Schs. 1-18

Thurles CBS 1-16 Nenagh CBS 1-9

Midleton CBS 1-18 Col. Críost Rí Cork 0-9 – Match Report

St. Caimin’s Shannon 0-11 Dungarvan Colleges 3-12

Doon CBS 2-18 Gaelchol. Mhuire Cork 3-9

Corn Phádraig Senior B.H.

PS na Tríonóide Youghal 3-15 Hospital C.S. 2-5

Borrisoleigh 1-16 Cashel C.S. 1-15

Corn Uí Mhóráin U/15 A.F.

St. Flannan’s Ennis 2-9 West Clare Schools 2-4

Tralee CBS 3-14 Rochestown Coll Cork 3-3

Kilorglin I.S. 2-13 Midleton CBS 2-9

Corn na Banndan U/15 B.F.

Mercy Mounyhawk 3-16 v Skibbereen DLS.  6-5

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Carrignavar 4-6 v Carrigaline C.S. 6-11

Douglas C.S.  w/o Tramore CBS scr

North Mon. CBS wo  v Ballincollig C.S. scr

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Ennistymon CBS 5-11 Col. Mhichíl 2-1

P.S. Carraig Uí Leighin 4-10 P.S. na Tríonóide 3-6

Thursday 4/10/12

Corn Uí Mhóráin U/15 A.F.

St. Brendan’s Killarney 1-19 Coláiste Na Sceilge 1-4

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H

Presentation Ballingarry 7-21 SMI Newcastle West 2-3

Friday 5/10/12

Dean Ryan Cup U/16 ½ A.H.

Dungarvan Clonmel CBs v DLS Waterford 1.30.p.m.

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Rathbane SMI Newcastle West v Doon CBS 1.30.p.m.

St. Munchin’s Coll. 2-10 Hospital C.S. 2-8

Corn Uí Mhóráin U/15 A.F.

Col. Choilm Ballincollig 2-7 Clonmel CBS 2-6

Corn Phádraig Senior B.H.

Patr.Ac Mallow 2-14 St. Augustine’s Dungarvan 3-9

Corn na Banndan U/15 B.F.

Col. Chaladh an Treoigh 5-6 P.S. na Dúglaise 1-11 AET

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Cahir Mitchelstown CBS v DLS Waterford 1.30.p.m,

Ballyline Kilmallock v Kilkee C.C 1.30.p.m.

 

Dr. Harty Cup

Dungarvan Colleges 3-13 Doon CBS 1-13 – Match Report

Dean Ryan Cup

Midleton CBS                6-16                  Nenagh CBS                 4-19  (aet )

Clonmel CBS                 1-13                  DLS Waterford               1-13

Blackwater C.S.             1-19                  Ardscoil Rís                   3-11

Dr. Kinnane Cup

PS na Tríonide               4-13                  Glanmire C.C.                3-14

Bandon H.S.                  1-21                  CSN Bishopstown          3-6

Killaloe                          3-17                  Col. Choilm Ballincollig   3-9

Corn Iognáid Rís

Kilmallock                     5-10                  St. Clements Coll.          3-8

Blarney                         6-11                  St. Pauls C.C.               2-5

Carrick on Suir CBS       7-17                  Mount Sion CBS            1-11

Carrigaline C.S.             4-16                  Douglas C.S.                 2-4

Scariff C.C.                    4-12                  Ennistymon                   3-4

Corn Mhic Chraith

Dungarvan CBS             5-8                    Pres. Milltown                2-5

St. Munchins Coll.         3-9                    Pallaskenry                   1-5

Corn an Rúnaí

Kilkee C.C.                    0-14                  Rice Coll. Ennis             1-5

Charleville CBS              3-11                  SCNP Shannon             1-4

Thursday 27/9/12

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Kilrush C.S. 3-4 v Rice Coll. Ennis 1-15

St. Munchin’s Coll. 3-9 v Pallaskenry 1-5

Friday 28/9/12

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

Hazelwood Coll. 1-21 v Blarney 1-18 .

Corn Iognáid Rís U/16 ½ C.H.

Carrignavar 2.16v St. Agustines 1.17

Pallaskenry 4.10 v Mitchelstown CBS 0.6

Col. an Phiarsaigh 1.13 v Mercy Mt. Hawk 3.9

Corn an Rúnaí Senior C.F.

Clarina St. Joseph’s Kilmallock 3.13 v Killaloe 2.5

Corn Mhic Chraith U/15 C.F.

St. Paul’s C.C 3-5 v Kilmacthomas 5-7

 

Wednesday 19/9/12

Dr. Harty Cup Senior A. Hurling – Round-up from the Irish Examiner

St. Colman’s Coll. Fermoy 2-25 Coláistí Chiarraí (Kerry Colleges) 2-9
Hamilton High School Bandon 1-18 Coláiste Chríost Rí Cork 3-10
St. Flannan’s Coll Ennis 2-25 Gael Colaiste Mhuire Cork 1-5
Coláistí Iar Luimní (West Limerick Colleges) 1-17 Abbey CBS Tipperary 1-12

HARTY CUP DRAWS 2012/2013

Group A: DLS Waterford v Castletroy College; Árd Scoil Rís v Clonmel CBS; St. Colmans v Kerry Colleges.

Group B: Blackwater College v Our Ladys Templemore; Coláistí Iar Luimní (West Limerick Colleges) v Abbey CBS; Charleville CBS a bye.

Group C: Nenagh CBS v Midleton CBS; Coláiste Chriost Rí v Hamilton High School; Thurles CBS a bye.

Group D: Waterford Colleges v Doon CBS; Gael Colaiste Mhuire v St. Flannans; St. Caimins a bye.

CORN UÍ MHUIRÍ Draws 2012/2013

Group A: Rochestown College v DLS Macroom; ISK v West Clare Schools;

Group B: Pobal Scoil Chorcha Dhuibhne v West Limerick Schools; Clonmel CBS v North Clare Schools.

Group C: St. Fachtnas v Tralee CBS; St. Brendans a bye.

Group D: Colaiste na Sceilge v St. Flannan’s; Colaiste Chriost Rí a bye.


Back to Munster GAA Post Primary Schools Archive Results Home